Aleksandar Vučić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Studenti u blokadi složno su izašli sa zahtevom u kom pola godine od početka protesta traže održavanje parlamentarnih izbora, čime je prvi put građanska pobuna politički artikulisana. Međutim, kamen spoticanja mogla bi da bude činjenica da su poslednji parlamentarni izbori prošli u senci optužbi za krađu i brojne nepravilnosti. Sagovornik Nove kaže da izbori pod sadašnjim uslovima nisu mogući, te da je rešenje razgovor ključnih aktera u društvu, što bi dovelo do formiranja grupacije koja bi mogla da pobedi Srpsku naprednu stranku.

Gotovo pola godine od početka protesta i blokada zbog pogibije 16 ljudi u padu novosadske nadstrešnice, studenti su uputili jednoglasan zahtev za raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji.

„Studentski pokret inicirao je proteste do tada nezabeležene brojnosti, pokazao da glas mladih nije samo buka, već snaga koja može da pokrene promene, vrati dostojanstvo i probudi nadu u pravdu i slobodu“, naveli su studenti, dodajući da je pokret „dokazao da je suverenitet naše zemlje u rukama naroda“.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs/Antonio Ahel/ATAImages

Studenti su najavili i podršku budućoj izbornoj listi kojoj će, kako navode, preneti poverenje svih studenata u blokadi u cilju izlaska iz političke i društvene krize.

Dodatno su pojasnili da se studenti neće kandidovati na izborima.

Gorko sećanje ne decembarske izbore

Poslednji vanredni parlamentarni izbori u Srbiji održani su u decembru 2023. godine. Ostaće upamćeni kao simbol neregularnosti uz teške otpužbe za izbornu krađu.

Decembarski izbori iz 2023. godine obilovali su brojnim nepravilnostima – glasači su uvoženi, dodeljivana su im fiktivna prebivalšta, na zaposlene u javnom sektoru vršen je pritisak da glasaju za vladajuću partiju, a najugroženiji su uslovljavani dobijanjem socijalne pomoći.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Da je čitav državni aparat bio upregnut kako bi se obezbedila pobeda vladajuće stranke pokazuje i svedočenje psihološkinje Ane Lazarov, koja je rukovodilac Odeljenja u Centru za socijalni rad u Novom Beogradu.

Ona je u ranijoj izjavi za Radar ispričala da je šest dana pred zakazane izbore 17. decembra 2023. videla je da je u novobeogradskom Centru urađeno na hiljade rešenja o jednokratnoj novčanoj pomoći u iznosima od 15.000 do 60.000 dinara. Ne shvatajući o čemu se radi, potpisala je preko 150 takvih rešenja. A kad je ustanovila da se u stvari radi o lažnim rešenjima o novčanoj pomoći, odmah je otišla u policijsku stanicu Novi Beograd i dala o tome zvaničnu izjavu.

Najviše pritužbi na izborne neregularnosti bilo je na glavnom gradu – Beogradu. Tako je posmatračka misija CRTA saopštila da rezultati beogradskih izbora ne odražavaju slobodno izraženu volju birača koji žive u njemu“

Pored toga, iz CRTE su naglasili da je na pet procenata biračkih mesta za parlamentarne izbore i na devet procenata biračkih mesta za beogradske izbore zabeležene nepravilnosti koje su neposredno kompromitovale izborne rezultate na tim biračkim mestima.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Rezultiralo je time da vlast u Beogradu nije mogla biti formirana, pa su izbori ponovljeni u junu 2024. uz nove optužbe za izbornu krađu.

Ne treba zaboraviti ni izveštaj posmatračke misije ODIHR koji je takođe pokazao da je bilo pritisaka.

„Osnovne slobode su generalno poštovane u kampanji, ali je bila narušena oštrom retorikom, pristrasnošću u medijima, pritiscima na zaposlene u javnom sektoru i zloupotrebom javnih resursa“ – pisalo je tada u saopštenju.

Razgovor i dogovor su ključ

Komentarišući studentski poziv na izbore, psiholog i univerzitetski profeosor Žarko Korać kaže za Novu da u ovom trenutku nema uslova za fer izbore.

„Govorim pre svega o medijima, o kontroli izbora, o preporukama koje nisu uopšte sprovedene“, kaže Korać.

Sagovornik Nove ocenjuje da bi svakako najbolje bilo napraviti dogovor političkih subjekata, odnosno opozicionih stranaka, studenata, javnih ličnosti…

PROČITAJTE JOŠ

„To je samo jedan razgovor, ne kažem da bi tako trebalo izaći na izbore, ali bi te grupacije koje su javnosti mesecima prisutne da porazgovaraju i da procene šta je najbolje“, ocenjuje Korać.

Univerzitetski profesor kaže da prisustvujemo nečemu što ja važno, imajući u vidu da su studenti dugo izbegavali politiku, oštro se ograđujući od nje.

„Sada su prvi put izneli političke zahteve, ali mislim da je ovo što se dogodilo potpuno normalno, posle meseci ignorisanja od strane vlasti, napada na rektora, nedobijanja profesorskih plata…Studentski zahtevu su od početka bili politički. Imamo jednu evoluciju javnog mnjena u ovom trenutku, koje ide u dobrom pravcu, a to je da se stvori grupacija koja bi pobedila Srpsku naprednu stranku na izborima, ali ne onim pod ovim uslovima“, zaključuje Korać.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar

OSZAR »