Tužilaštvo za organizovani kriminal već nekoliko meseci radi na slučaju “Generalštab”, a do sada je u tom predmetu saslušano više svedoka i zaposlenih u zavodima za zaštitu spomenika kulture. Prema saznanjima Nova.rs, pojedini su izjavili da je ministar finansija Siniša Mali vršio pritisak da se sa tog kompleksa skine zaštita, odnosno da bude doneta odluka o prestanku svojstva kulturnog dobra.
U slučaju “Generalštab” do sada je uhapšen samo Goran Vasić, direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji se sumnjiči da je falsifikovao dokumenta na osnovu kojih je posle Vlada Srbije skinula zaštitu sa tog kompleksa.
On je u međuvremenu pušten da se brani sa slobode.
Prema našim informacijama, saslušano je više zaposlenih iz Gradskog i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Naš izvor navodi da su pojedini u policiji naveli da je na njih ministar finansija Siniša Mali vršio pritisak oko skidanja zaštite.
“Nakon tog pritiska su podnošene ostavke, a u jednoj je to navedeno i kao obrazloženje”, kaže izvor Nova.rs.
Mali: Ne bih da utičem na istragu
O privođenju Vasića i Generalštabu, pre nekoliko dana oglasio se i Siniša Mali. On je rekao da bi svaki komentar na tu temu neko mogao da protumači kao mešanje u rad tužilaštva i postupak. Nije hteo da komentariše ni pisanje „Njujork tajmsa“ o toj temi, za koji su iz Kušnerove kompanije „Afiniti partners“ rekli da nisu igrali nikakvu ulogu u preispitivanju kulturnog statusa lokaliteta i da je sudbina projekta sada manje jasna.
„Neću da komentarišem to što je pisao Njujork tajms, takođe ne mogu da komentarišem istrage. Ne mogu da komentarišem nešto što je u procesu rada tužilaštva“, naveo je Mali.
„Dakle, neka oni rade svoj posao, pa kada završe posao, mi ćemo znati šta i kako je, eventualno tada možemo da reagujemo. Ne bih sada davao nikakve komentare i iskaze da ne bih na bilo koji način oni rekli da utičem na njihovu istragu i njihovo postupak“, naveo je Mali.
Goran Vasić je u Tužilaštvu za organizovani kriminal priznao da je prekoračenjem službenog ovlašćenja, falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra za zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, u Ulici Kneza Miloša. On se tereti da je prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Vasić je falsifikovani Predlog, sačinjen bez učešća stručnih lica konzervatorske struke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, uputio dalje Vladi Srbije preko resornog Ministarstva kulture. Potom je nakon sprovedene procedure, Vlada donela Odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba i njihovo brisanje iz registra nepokretnih kulturnih dobara.
Kako je Nova.rs pisala, osim Vasića, trebalo je da bude privedeno više osoba. Naime, javni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić izdao je nalog za hapšenje Vasića i još nekoliko osoba pre desetak dana, međutim, policija je, iz zasad nepoznatih i nejasnih razloga, odbila da postupi po tim nalozima.
Nakon odbijanja naloga tužilaštva, prema nezvaničnim i nepotvrđenim saznanjima Nova.rs, usledio je sastanak između Mladena Nenadića i pojedinih ljudi iz vrha policije, a potom je tek došlo do privođenja Vasića.
Napomena: U prvoj verziji ovog teksta, greškom je navedeno da su pomenuti svedoci iskaze dali u Tužilaštvu za organizovani kriminal, a ne u policiji, kako je ispravno. Izvinjavamo se čitaocima na ovom propustu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare