Nekada sinonim za internet komunikaciju, Skype je 5. maja 2025. godine zvanično ugašen. Nakon 23 godine postojanja, Microsoft je odlučio da povuče kabl i fokus prebaci na Microsoft Teams, ostavljajući za sobom digitalni spomenik jednoj eri komunikacije.
Skype je osnovan 2003. godine od strane estonskih inženjera, nudeći besplatne internet pozive putem VOIP tehnologije. Brzo je stekao popularnost, a 2005. godine ga je kupio eBay, da bi ga Microsoft preuzeo 2011. za 8,5 milijardi dolara.
Na vrhuncu popularnosti, Skype je imao preko 300 miliona aktivnih korisnika mesečno. Bio je nezaobilazan alat za poslovne sastanke, međunarodne pozive i održavanje kontakta sa porodicom i prijateljima širom sveta.
U Srbiji, Skype je bio revolucionaran. Omogućio je besplatne razgovore sa rodbinom u inostranstvu, poslovne sastanke bez troškova i čak online časove jezika. Bio je toliko prisutan da je „skajpovati“ postao glagol u svakodnevnom govoru.
Međutim, s vremenom su se pojavile konkurentske aplikacije poput Viber-a, WhatsApp-a i Zoom-a, koje su ponudile jednostavnije i pouzdanije rešenje. Microsoft Teams, lansiran 2017. godine, dodatno je potisnuo Skype, posebno u poslovnom okruženju.
Iako je Skype bio pionir, nije uspeo da se prilagodi novim trendovima. Problemi sa interfejsom, tehničke poteškoće i nedostatak inovacija doveli su do pada popularnosti. Pandemija COVID-19 je dodatno ubrzala prelazak korisnika na alternativne platforme koje su bolje odgovorile na potrebe korisnika.
Microsoft je korisnicima omogućio prelazak na Teams, gde mogu koristiti iste naloge i preneti kontakte i poruke. Podaci koji se ne preuzmu ili ne prenesu biće trajno obrisani do januara 2026. godine.
Stephen Colbert se u svojoj emisiji od 6. maja 2025. godine oprostio od Skype-a šalom: „Skype je konačno ugašen. Ako želite da ga kontaktirate, pokušajte preko ICQ-a ili pošaljite poruku dimnim signalima.“
Napomena: Ovaj tekst, kao i njegov naslov i ilustraciju je napravio ChatGPT