U Novom Bečeju u subotu je održan protest “Buđenje Banata”, na koji su pozvali studenti iz ovog mesta. Što se univerziteta tiče, nadoknada nastave i prijemni ispiti krajem jula, novi je predlog koji iz vlasti stiže pobunjenim profesorima i studentima, ali pre svega onima u kampu koji je već šesi dan ispred zgrade Vlade. Odgovori iz te institucije na tri zahteva ili su samo usmeni, ili se ne pklapaju sa odgovorom predsednika ili imaju više jasnih i preduslova za ispunjavanje i sveukupno zvuče kao cenjkanje šibicarenje, što je i samom profesorima na uglu u Nemanjinoj jasno. Dotle studenti u blokadi pozivaju na novi veliki protest u Beogradu za Vidovdan. Nastavlja Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Igra nerava između države i profesora ne prestaje. Ispred Vlade su i dalje štandovi, posluženje i osveženje ali svežih vesti o ispunjavanju tri zahteva članova Pobunjenog univerziteta nema. Osim ako nije vest da je premijer Đuro Macut najavio utvrđivanje budžetskih kvota, što je jedan od zahteva Pobunjenog univerziteta. Ali, tek kada se nastava nadoknadi.
„Imamo situaciju da smo se dogovorili da šest nedelja započnemo rad od kojih bi četiri nedelje bili posvećeni završetku zimskog semestra i započinjanju letnjeg semestra i da se obavi jedan ispitni rok, a to je u najvećem broju slučajeva januarski rok koji je po većini akata univerziteta i propisan. Na taj način bi se stekli uslovi da se pristupi i prijemnom ispitu koji je negde zacrtan za kraj jula“, rekao je Đuro Macut, predsednik Vlade Srbije.
„Ovo je sada bukvalno ucenjivanje pregovaranje šibicarenje u kojem učestvujemo neki manje neki više i mi moramo sada da nađemo način da budemo tu uz njih ali kad je nastava u pitanju i kad je zadržavanje budžetskih mesta moramo da učinimo sve da im olakšamo a ne da ih pritisnemo da bi štiklirali tamo nešto“, rekla je Jovana Bila Dubajić, Pobunjeni Univerzitet.
U međuvremenu se oglasio Akademski plenum i saopštio da je Odlukom komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta dozvoljeno da se ispiti ne održavaju na fakultetima. Ovoj vlasti, dakle, nije bitan kvalitet nastave i ispita, nego samo privid da se obrazovanje odvija normalno, pa je moguće da ispiti budu održavani i u kafanama istakao je Plenum, i pozvao vlast da odustane od tih namera i raspiše vanredne parlamentarne izbore. O borbi akademske zajednice bilo je reči i u Evropskoj kući na panel diskusiji „Studenti i EU: Između maratona do Brisela i nacionalne trke“. Pokušali su da objasne svoju sadašnju poziciju.
„Studenti su u fazi reevaluacije svijih mehanizama borbe i strategija. U dogovoru sa profesorima se to radi uprkos stavu da povratak na nastavu nije najbolje rešenje tu se studenti i profesori mimoilaze“, rekla je Katarina Bogićević, predsednica Foruma mladih EPUS.
„Verujem da će država u nekom trenutku morati da ispuni zahteve zato što je ovo vrlo snažan pritisak na vlast ako vlast ne pristane, vlast je već sad pokazala slabost odnosno činjenicu da ne može da kontroliše grad u potpunosti a ako ne mogu da kontrolišu grad onda vidimo da ta apsolutna vlast nije tako apsolutna“, rekao je Milan Varda, istraživač na Fakultetu političkih nauka.
Evropa srdačna sa biciklistima i maratoncima, ali dalje od toga i blagih kritika prema vlasti nije odmakla.
„Iz Evrope ne očekujem, ako mislite na EU, oni jako lepo sarađuju sa ovim vlastima evo dobili su pohvali jer je Vučić išao u Ukrajinu, uvrstili su i projekat litijuma u njihove projekte od strateške važnosti izvan EU“, kaže Slobodan Janković, Srpski demokratski savez.
„Vidimo kako se stanovište EU kada su u pitanju protesti. Dakle vidimo Martu Kos koja zauzima malo drugačiji stav pre mesec dana je rekla da tražimo od vlasti isto što studenti traže od vlasti, traže isto to, poštovanje institucija, poštovanje vladavine prava borba protiv korupcije tako da da, vidimo promene. Kaja Kalas je imala svoje pomeranje tako da vidimo pomeranje u okviru Evropske Komisije i naravno značajnija pomeranja u okviru EP koji je već zauzeo oštriji stav kada je vlast u pitanju“, kaže Varda.
„Ne očekujem nužno veću podršku od one koja je do sada eksplicitno pružena kroz izjave Marte Kos i Kaje Kalas“, rekla je Katarina Bogićević, predsednica Foruma mladih.
Pored zahteva o rasformiranju Radne grupe za izradu novog zakona o obrazovanju koji je Vlada usmeno ispunila, još su dva zahteva Pobunjenog univerziteta, ukidanje uredbe i hitno utvrđivanje budžetskih kvota. Da li bi ispunjavanje sva tri zahteva, pismeno ne usmeno, kao i ispunjavanje svih studentskih zahteva, značilo kraj krize?
„Sve i da ispune sve zahteve, ona četiri famozna zahteva dobro sada se traže i političi izbori da li vi verujete da bi neki tužilac zaista podogao optužnicu protiv vlasti? Pa ne bi. Mi nemamo štrajk rudara, nemamo štrajk vodovoda i kanalizacije i sad bi oni trebalo da nastave dalje a ostatak društva se pravi mrtav na neki način osim studenata naravno. Mnogi pogotovo iz moje generacije više se bave svojim poslom, preživljavanjem, porodicom i mnogi su na tom nekom planu pali ili posustali u borbi“, rekao je Janković.
Ali studenti u blokadi istrajavaju. Objavili su poziv na novi protest u Beogradu 28. juna, na Vidovdan. U pozivu stoji – „Gužva je u gradu? Biće još gužve. A za Vidovdan su i studenti koji kampuju u Pionirskom parku najavili početak štrajka glađu, ako se ne ispune njihovi zahtevi. Oni navodno, samo žele da uče.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Pobunjeni Univerzitet već u radikalizaciji