Da li je za promenu autokratske vlasti potrebna karnevalska atmosfera na ulicama? Kada je u oktobru prošle godine, antropološkinja Svetlana Slapšak govorila je u Beogradu na Crtinoj konferenciji "Imamo li izbora", rekla je da će kulturni i obrazovani ljudi promeniti svet. Ovih dana Crta nas je na društvenim mrežama podsetila na reči koje danas zvuče kao predviđanje. Zato je ekipa redakcije "Probudi se" ovoga jutra pozvala u goste profesorku, naučnicu iz Slovenije, Svetlanu Slapšak.
Ona je ove reči o uličnim protestima izgovorili nekoliko dana pre pada nadstrešnice u Novom Sadu, pre te tragedije koja je bila povod za pobunu. Čini se da je bili uverena u svoje reči, te sad pojašnjava na čemu ih je zasnovala i da li je u pitanju bilo iskustvo. Slapška objašnjava da li to znači da je svaka pobuna protiv vlasti slična, samo se „nama“ čini da je „drugima“ bilo malo lakše i da li je primenjivo na svaku državu u svetu, ne samo na Srbiju i Sloveniju.
Rekla je da je „saradnja sa zvaničnom opozicijom važan uzrok neuspeha građanskih akcija“ te sa pojašnjava kako da se onda ova priča uspešno završi i da li je to ta teorija koju su učili i srpski studenti i kako se ta priča završava.
Potencirate da je kultura važna u svakoj promeni sistema. Slapšek analizira da li je u Srbiji vidljivo da se „kultura protesta“ menja, nema nasilja, nema agresije, svi su fizički aktivni uprkos bolovima i povredama, studenti se dočekuju kao oslobodioci, šire se pozitivna osećanja.
KAKO SE IZLEČITI OD AUTOKRATIJE - SPREMAJTE SE DA LUDUJETE NA ULICI
Profesorka iz Slovenije je jednom naglasila da je obrazovanje u stvari najvažnije za pozitivne promene u društvu i sad komentariše da li je ovo ta generacija koju su profesori, nekad tiho i neprimetno, ipak naučili da razmišljaju.
Kad se smena autokratske vlasti u nekoj zemlji desi, čini se da postane jasno kako je do svega došlo i kako je režim pao te antropološkinja objašnjava kako onda uskoro neki sledeći vladar ponovo pokuša da uspostavi sličan reži i da li to znači da ne učimo dovoljno istorije, svoje ili svetske.
Slapšek otrkiva i prate li se u Sloveniji dešavanja u Srbiji poslednjh meseci, kakve su reakcije na studentske i građanske proteste, videli smo da ima dosta podrške. Sa druge strane, ona priznaje da li je i njoj upadljivo koliko Evropska unija ignoriše ovo što se u Srbiji radi.
Slavoj Žižek kaže da Evropska unija kukavički ćuti i najveći je licemer u odnosu na masovne demonstracije studenata i građana i da je dosegla još jedno političko dno.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Todorović Štiplija: Evropa polako shvata da je u Srbiji politička kriza, kordon policije u Skupštini Novog Sada to pokazuje