Izbore kakve vlast više od deset godina organizuje u Srbiji, Evropa odavno smatra farsom, ali se svaki put sve svede na radne grupe, preporuke, komisije i izaslanike, koje ovdašnja većina primi uz klimanje glavom, uradi pola ili ništa od toga, a za drugi deo kaže da će sporovesti u dogledno vreme. U toj igri svi učestvuju ravnopravno, jer su viši interesi, od Kosova do litijuma koji je očigledno važniji nego nekakav birački spisak. Znajući kako stoje stvari, Vlada Srbije juče je poslala pismo evropskim ambasadorima čiji sadržaj bi nekog neupućenog naveo na zaključak da mu samo nedostaje potpis: Ruke su nam krvave, ali odrađujemo dogovoreni posao. U diplomatiji fino uvijene, nepotune istine nisu retkost, ali sme li se baš lagati, saznaje Đuro Svilar, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Vlada Srbije u ostavci uputila je pismo srpskim ambasadorima u zemljama Evropske unije. U njemu tvrdi da je ispunila sve studentske zahteve i traži od naših diplomatskih predstavnika da njeno pismo „šire dalje“.

„Vlada Srbije priznaje da su zahtevi studenata opravdani, dobro osnovani i važni. Borba protiv korupcije, poštovanje vladavine prava i jačanje institucija su osnovni principi kojima ostajemo u potpunosti posvećeni – zbog toga smo ih prioritetno adresirali i cenimo što su studenti istakli ova ključna pitanja. Upravo iz tog razloga, Vlada Srbije je ispunila sve njihove zahteve.“

Pored studenata koji takvu tvrdnju vlade koja je pala danonoćno negiraju, lider stranke Srbija centar, ovakvu diplomatsku ofanzivu vlasti naziva magarećom mrežom.

„Naša diplomatija je u jednoj nemogućoj misiji, oni imaju zadatak da objašnjavaju svetu da je car, odnosno Vučić mišićav i okupan, a car je go i svi vide da je žgoljav i prljav. Kad su zapadni sagovornici, onda iza protesta u Srbiji stoje Rusi, kad razgovaraju s Rusima, onda je to obojena revolucija, iza toga stoje zapadne službe, Cije, Mije i ostale, nikako da pogode da iza protesta u Srbiji stoji Srbija i srpska mladost“, kaže Zdravko Ponoš, Srbija CENTAR.

Tvrdi Ponoš, obraćanje strancima je dokaz da vlast računa samo na stranu podršku jer je domaću izgubila.

„Podrška koja se kod kuće meri brojem prisutnih u zadružnim domovima je nepodrška, oni računaju na stranu podršku. Međutim i ovi kojima je nemanjeno to njegovo pismo, a koji znaju da to nije istina bilo bi vreme da se zamisle, doći će vreme kad će ova omladina i njima da kaže, Evropo, nisi nadležna“, kaže Ponoš.

Pismo ima odjeka i u Strazburu, gde se u Evropskom parlamentu večeras upravo raspravlja o Srbiji. Iz razgovora sa evroparlamentarcima, Borko Stafanović, potpredsednik SSP-a, zaključuje da je očajnički i amaterski potez Vučićeve kako kaže, kvazi diplomatije, izazvao podsmeh.

„Zato što u samom pismu se piše da su svi zahtevi studenata ispunjeni, što je potpuno jasno da nisu. Mislim da su ta pisma i takve laži i ubeđivanja evropskih sagovornika, ovde zaista imali efekat kamenčića bačenih u bunar. Ono što se čuje ovde jeste upravo suprotno, pokušaj da se nađe politički izlaz iz ove ogromne krize u koju je Srbija upala voljom vlasti, da se ispune svi studentski zahtevi i da se dođe do mirne, normalne tranzicije, odlazak ove vlasti u istoriju i pred sudove“, ističe Borko Stefanović iz Stranke slobode i pravde.

Ocenjuje Stefanović da iako se Vučićev režim 13 godina oslanjao na nezainteresovanost Evropske komisije, otkako se studentski protesti šire, takav odnos prerasta iz podrške u ograničenu toleranciju. Njegov je utisak da je poslanicima evropskog parlamenta sve jasnije da pod Vučićem nema ništa od reformi, vladavine prava, odgovornosti za krivična dela, ni evropskog puta Srbije.

„Ono što sam čuo od svih sagovornika ovde je da je nedopustivo da EK nastavi sa ćutanjem, da nastavi sa tim čekanjem na pobednike. Mislim da su u Srbiji pobednici potpuno jasni, da su to građani Srbije predvođeni studentima. I mislim da je potpuno jasno da je velika sramota i velika medveđa usluga Evropskoj uniji da stoje sa strane i čekaju da se taj pobednik ustoliči, što će se neminovno desiti jer pad Aleksandara Vučića i njegovog režima je nezaustavljiv. I to smo mogli da vidimo i u samoj pripremi evroposlanika za njihove nastupe na današnje zasedanje o krizi u Srbiji“, kaže Stefanović.

Šta je onda cilj pisma vlade Evropljanima? Podrška zapada, koja ni do sad nije izostala ili da se preduhitri neka odluka EU parlamenta koja i inače nema nikakvo izvršno dejstvo?

„Mislim da nije ni jedno ni drugo, već unutrašnja publika. Da se pokaže kako eto je Srbija u kontaktu sa svetom i da može svetu da objasni šta se to dešava u Srbiji. Takve stvari se u diplomatiji rade, ali se one javno ne afiširaju. Obično se takve informacije prime, hvala, lepo ste nas informisali, prenećemo rukovodstvima i na tome se završava cela ta priča. Dakle, što se tiče inostranstva, ovo nema apsolutno nikakvog daljeg uticaja“, kaže Srećko Đukić, nekadašnji amabasador Srbije u Belorusiji.

I Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta i član anketne komisije koja utvrđuje činjenice oko pada nadstrešnice u Novom Sadu, tvrdi da pisci teksta koji je Vlada uputila ambasadama u EU nemaju veze sa realnošću zemlje u kojoj žive jer, kako kaže, ne može da se složi sa tvrdnjom da „nadstrešnica nije pala zbog korupcije“.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Evropska (ne)svesnost situacije u Srbiji – Dragomir Anđelković i Aleksandar Ivković

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar

OSZAR »